Bohema w domu, czyli styl Modern Boho

Boho – skrót terminu Bohema, czyli tzw. cyganerii artystycznej. Przejawia się ona ogólnym miszmaszem będącym odzwierciedleniem pogardy dla przyjętych norm i konwenansów. Mnóstwo kolorów i artystyczny nieład – to cechy charakterystyczne stylu Modern Boho.

Cyganie i Hipisi

To właśnie Cyganie zapoczątkowali ten nurt w sztuce, a podobne idee można znaleźć również u Hipisów. Wszechobecny luz, sprzeciw wobec przyjętych zasad oraz bogata kolorystyka. Te cechy  najlepiej określają ten styl. Ważną rolę pełnią różnokolorowe dodatki i ozdoby, które otwierają zupełnie nowe perspektywy wystroju wnętrz. Tak też należało by też widzieć kuchnie, jako dziwne na pierwszy rzut oka rozwiązania i nietuzinkowe pomysły. Kuchnia może wyglądać jak po dużym przemeblowaniu, ale niech Was to nie zwiedzie. Wszystko ma tam swój cel.

 

 

Główna rola dodatków

Styl kuchni podobny będzie do tego jak prezentowały by się inne pomieszczenia, jednak należy wciąż pamiętać o zachowaniu funkcjonalności. Umiłowanie recyklingu oraz ekologii przejawia się w stosowaniu materiałów łatwych w przetwarzaniu i głównie pochodzenia naturalnego. Zdecydowanie królować będą ozdoby, które tworzy się najczęściej ręcznie. Można wyróżnić m. in. różnego rodzaju „patchworki” – czyli elementy powstałe z połączenia materiałów o zupełnie odmiennej stylistyce. Polega to na tym, że łączy się kwadratowe wycinki odmiennych wzorzyście materiałów w jedną całość, np. obrus albo narzutę na krzesło. Cały wzór wygląda jak ułożony z kafelków i mamy nawet pewność tego, że jest unikatowy. Jeśli chodzi o umeblowanie to na pierwszy rzut oka mogło by się wydawać, że kuchnia urządzona jest w stylu Vintage. Bardzo podobne, stylizowane na retro kształty oraz wzory. Sprzęty AGD również klasyczne. Nowe technologie opakowane w obudowy, przypominające pierwsze tego typu konstrukcje. Jednak dodatki typu hand-made, oraz niepasujące niekiedy elementy wystroju sprawiają wrażenie, że pomieszczenie zupełnie nie tworzy stylistycznej, spójnej całości. Jednak w tym szaleństwie jest metoda, i właśnie po tym najłatwiej rozpoznać Modern Boho – po retro-nowoczesnym bałaganie.

Makramy

Częstym elementem wystroju wnętrz są właśnie makramy. Jest to technika wiązania sznurków, z której wprawna ręka umie wyczarować niesamowite rzeczy. Co więcej możesz to zrobić samemu! W Internecie jest mnóstwo poradników jak je zrobić. Odpowiednio dobrana kolorystyka i kształt mogą uzupełnić puste elementy wystroju kuchni, np. ściany. Można je łatwo zawiesić, a efekt końcowy na pewno będzie unikatowy. Podwieszane pod sufitem trzymaki na donice, ozdobne zwierzaki lub wyplatane ozdoby ścienne – to i wiele więcej możesz zrobić we własnym domu. Jednak należy pamiętać o tym aby odpowiednio o nie zadbać, ponieważ wszelkiego rodzaju liny lubią nasiąkać, a przy wilgotnej kuchni i unoszącej się wszędzie parze mogą z czasem stracić swój urok.