Cegła w kuchni. Biel pasuje do wszystkiego!

Cegła na ścianach kuchennych? Dlaczego nie. Niezależnie od koloru cegły, pasuje ona do wnętrz urządzonych zarówno klasycznie, jak i nowocześnie. Nadaje kuchni niepowtarzalny i oryginalny klimat.

Niekwestionowanymi zaletami postawienia w kuchni na cegłę jest jej naturalny charakter. W zależności od zastosowanego koloru nadaje wnętrzu klimatu, jakiego nie zapewnią płytki czy fornir. W ofercie można znaleźć cegłę: gładką, ciosaną, łupaną i drapaną. Do tego dochodzą różne wzory i kolory. Dzięki temu materiał ten można zastosować w tradycyjnym domu w duecie z drewnianymi belkami i meblami. Równie dobrze sprawdzi się także w nowoczesnym wnętrzu w towarzystwie mebli z gładkimi czy połyskowymi frontami.

Obecnie obok cegły w kolorze naturalnym – czerwonym najbardziej popularnym wyborem jest cegła biała. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania do każdego rodzaju mebli kuchennych. Sprawdzi się zarówno w połączeniu z meblami tradycyjnymi, rustykalnymi, industrialnymi czy nowoczesnymi. Cegła w kolorze bieli doskonale komponuje się z wyrazistymi kolorami i stalowymi dodatkami.

 

Zaletami tego materiału jest trwałość i wytrzymałość. Jest odporna na wilgoć, ogień a także uszkodzenia mechaniczne np. uderzenia. Mało tego, jeśli znudzi się nam kolor cegły i będziemy chcieli odświeżyć wnętrze możemy bez problemu zmienić jej kolor. W przypadku zastosowania płytek, takie manewr nie będzie możliwy.