Innowacje na wyciągnięcie ręki

Dobrze dobrana płyta indukcyjna sprawia, że gotowanie jest o wiele szybsze, prostsze i przyjemniejsze. Kupując płytę trzeba również pamiętać o zamontowaniu odpowiedniego okapu, który będzie odciągał wydobywającą się z gotujących posiłków parę. Siemens wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i przedstawia innowacyjne rozwiązanie – system inductionAir.

inductionAir 1 inductionAir 21 inductionAir 3

 

 

 

 

 

Co wyróżnia płytę z systemem inductionAir?

  1. Jest to urządzenie zintegrowanie, łączące ze sobą płytę flexInduction oraz element wentylacyjny. Wbudowany w płytę system wentylacyjny pozwala na swobodną organizację kuchni oraz oszczędzenie miejsca.
  2. Możliwość powiększenia obszaru grzewczego. Dzięki zmianie kształtu pól grzewczych z okrągłych na prostokątne można lepiej dostosować je do wielkości naczyń. Dodatkowo, gdy powierzchnia naczynia wychodzi poza obecnie włączone pole, płyta automatycznie to wyczuje i aktywuje sąsiedni obszar grzania, tak aby maksymalnie skrócić czas przygotowywania potrawy. System ten sprawia, że cała przestrzeń naczynia jest nagrzewana równomiernie.
  3. Posiada energooszczędny silnik iQdrive, który zapewnia szybkość i skuteczność usuwania oparów znad kuchni.
  4. Czujnik climateControl Sensor rejestruje poziom i gęstość oparów w czasie rzeczywistym i dostosowuje poziom mocy grzewczej. Daje nam to pewność, że urządzenie zawsze działa na optymalnym poziomie.
  5. Dwa sensory „Plus” smażenia i gotowania utrzymują właściwą temperaturę, dzięki czemu unikniemy przypalenia się potraw.
  6. Sterowanie dual lightSlider z przejrzysty sposób wyświetla interfejs, podświetlając dostępne opcje i pozwalając na precyzyjną regulację mocy urządzenia.

inductionAir 5Więcej informacji w filmie przedstawiającym możliwości systemu inductionAir: https://www.youtube.com/watch?v=VIqMfFPVcz8&feature=youtu.be