Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Podejmując się urządzania kuchni mierzymy się z wieloma wyzwaniami i wątpliwościami. Jedni z nas wprowadzając się do gotowego mieszkania starają się zagospodarować już zaplanowaną przestrzeń. Niektórzy jednak mają wybór co do kluczowego aspektu mieszkania – kuchni i salonu.

Niewątpliwą zaletą oddzielenia kuchni od salonu jest fakt, iż nie trzeba jej zawsze utrzymywać w idealnym porządku. Bałagan jaki tworzy się podczas przygotowywania posiłków, zostaje w kuchni zamkniętej, nie rzuca się w oczy z innego miejsca. Kolejną sprawą są zapachy, czasem dość intensywne, które w przypadku tego pomieszczenia zostają w nim. Dodatkowo przy dobrym wyciągu, możemy je zniwelować do minimum. Zaleta kuchni w osobnym pomieszczeniu jest też hałas jaki wytwarza się podczas gotowania – zarówno przez nas jak i maszyny typu okap, blender, wyciskarka czy zmywarka. Obok zalet takiego rozwiązania, kryje się kilka minusów, które tez mogą mieć znaczenie, choćby to iż pomieszczenia oddzielone ścianą wydają się wizualnie mniejsze niż są w rzeczywistości. Dodatkowo, jeśli kuchnia będzie mała i nie zmieści się w niej miejsce na stolik i krzesła, aby móc spożywać posiłki, wtedy koniecznością będzie przenoszenie naczyń do stołu w salonie.

Decyzja o posiadaniu kuchni otwartej gwarantuje nam, iż przestrzeń w domu będzie o wiele większa – brak oddzielenia pomieszczeń ścianą wpływa na jej optyczne powiększenie.W takim układzie tez umieszczenie dużego stołu z krzesłami nie będzie kłopotliwe. Co działa zatem na minus? Połączenia dwóch pomieszczeń w jedno skutkuje tym, iż wszystko co znajduje się w naszej kuchni widać z poziomu salonu. Zapachy z kuchni niosą się w zasadzie po całym domu, a pracujące w kuchni maszyny słychać na większej przestrzeni. Kolejnym wyzwaniem jest odpowiednie połączenie stylistyczne obu pomieszczeń, tak aby do siebie pasowały. Inną sprawą jest też funkcjonalność takiej kuchni, gdyż nie ma w niej aż tyle miejsca na blaty, szafki, półki czy inne akcesoria kuchenne.