Kuchnia do Twojej kuchni

Każda z nich ma swoje zalety i wady. Każda z nich ma swój charakter i wymaga innej eksploatacji. Jednak jaką kuchenkę wybrać i jaka najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni? Dowiesz się po lekturze tego tekstu.

Tradycja

Pierwsze co przychodzi na myśl słysząc słowo „kuchenka” to widok garnków, pod którymi tli się niebieski płomień. Również nasi przodkowie pierwsze potrawy przyrządzali nad ogniem. Kuchnia gazowa jest najprostszym sposobem na ugotowanie obiadu, ponieważ jest ona kompatybilna z większością garnków na rynku. Tutaj zdecydowanie widać jej przewagę. Prawidłowe podłączenie takiego sprzętu do instalacji praktycznie nie generuje żadnych problemów, choć oczywiście można co jakiś czas sprawdzić czy nie ulatnia się z niej gaz. Wystarczy ją regularnie sprzątać, aby zapewnić przepływ w otworach, gdzie gaz zmienia się w płomień i ogólnie rzecz biorąc – to wszystko. Koszt zakupu urządzenia jest bardzo niewielki, a jedyne co może zepsuć humor jej posiadaczowi to wzrost ceny gazu. Mimo, że obecnie urządzenia wykorzystują coraz lepiej możliwości paliwa to jednak długie i nieumiejętne używanie kuchni, może uderzyć w portfel. Jednak nawet gdy dużo gotujemy i umiemy robić to wydajnie, koszty nie sprawią żadnego problemu. Należy jedynie uważać aby nie igrać z ogniem i uczulić dzieci na możliwe zagrożenie.

Ceramika

Druga w kolejności, jeśli chodzi o koszty zakupu jest kuchenka ceramiczna. Takie urządzenie nagrzewa ceramiczną płytę, na której stawia się garnki. To rozwiązanie jest bardzo wygodne w czyszczeniu, bo bardzo łatwo sprząta się płaską powierzchnię, ale ma spore wady, które wychodzą na wierz dopiero kiedy już zaczyna się z nią obcować. Wtedy też zauważyć można, że sama płyta dość wolno się nagrzewa oraz bardzo wolno stygnie. Dlatego też natychmiastowe wytarcie zanieczyszczonej podczas gotowania powierzchni jest niemalże niemożliwe. Również samo gotowanie zabiera mnóstwo czasu. Musimy bowiem czekać, aż nagrzeje się sama płyta, a następnie naczynie, w którym sporządzamy posiłek. Jest o tyle bezpieczniejsza, że nie ma w niej bezpośredniego kontaktu z ogniem, ale przez długi czas pozostaje gorąca i przez nieuwagę łatwo się poparzyć.

Nowoczesność

Kuchnia indukcyjna natomiast zdaje się być najlepszym wyborem. Jednak i w tym przypadku wyróżnić można kilka wad. Zacznijmy od samego gotowania. Garnki, w których przyrządzamy posiłki muszą być przystosowane do gotowania na kuchenkach indukcyjnych, są to tzw. garnki ferromagnetyczne. Można je stosować również na innych rodzajach kuchni (jeśli są do tego przystosowane), ale ich specjalnym przeznaczeniem są właśnie te indukcyjne. To właśnie na ich dnie wytwarza się ciepło ogrzewające posiłek, dzięki czemu jego utrata jest stosunkowo niewielka w porównaniu z powyższymi rodzajami. Sama płyta nagrzewa się jedynie ciepłem wytworzonym przez kontakt z naczyniem i wytraca je bardzo szybko, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko poparzenia po zakończeniu gotowania. Jeśli chodzi natomiast o oszczędność będziecie mile zaskoczeni. Najnowsze modele są bardzo ekonomiczne i zużywają niewielkie ilości prądu. Jednak należy o nią dbać, ponieważ wszelkie usterki mogą się okazać bardzo kosztowne.

Płyta indukcyjna oraz ceramiczna wniosą do Twojego domu powiew nowoczesności. Oba rodzaje kuchni dobrze się sprząta (jeśli oczywiście płyta nie jest nagrzana), a płaska płyta da Wam gwarancję, że brud nie zakradnie się w żadne zakamarki. Klasyka w postaci kuchni gazowej na pewno będzie bardzo prosta w obsłudze, tania i nie wygeneruje żadnych dodatkowych kosztów. Prostota jej budowy na pewno zminimalizuje prawdopodobieństwo usterek oraz zmniejszy koszty ewentualnych napraw. Jeśli jednak dalej wahacie się, jaki model kuchni wybrać, polecamy skontaktować się z naszymi specjalistami.