Misja – bezpieczna kuchnia

5555Kuchnia to serce domu, nic więc dziwnego, że spędzamy w niej tyle czasu. Również najmłodsi członkowie rodziny lubią przebywać w tym pomieszczeniu. Zadbajmy o to, by było to dla nich bezpieczne.

 

Dostępne rozwiązania

Urządzając kuchnię warto pamiętać o zabezpieczeniu potencjalnie niebezpiecznych miejsc dostępnych dla malucha. Podstawą w tym temacie są przesłony do gniazdek elektrycznych, które są niezbędne, gdy większość gniazdek znajduje się przy podłodze. Równie ważne jest zabezpieczenie mebli – tu pomocne będę szuflady z hamulcem i cichym domykiem, które zapobiegną przytrzaśnięciu palców oraz silikonowe lub piankowe osłonki na narożniki. Jeżeli jesteś dopiero na etapie urządzania watro pomyśleć o meblach z zaokrąglonymi narożnikami.

ldkfjskxPrzy zakupie sprzętu AGD zwróć uwagę na tzw. bezpieczne urządzenia. Posiadają one między innymi blokadę rodzicielską, dzięki której nie można otworzyć drzwiczek podczas pracy urządzenia jak również nie reaguje na naciskane przyciski. Świetnym rozwiązaniem jest piekarnik wyposażony w tzw. zimne drzwiczki, chłodny front  – uchroni to ciekawskiego malucha przed oparzeniami, temperatura zewnętrzna frontu to nawet 40 stopni C.

 

 

GlutenFreeBownies_SmegDobre nawyki

Dla większego bezpieczeństwa dziecka w kuchni wprowadź kilka prostych zasad i przestrzegaj ich każdego dnia.

1. Często przecieraj podłogę. Wiadomo, że dziecko biegające po mieszkaniu co chwilę coś wylewa lub zostawia na podłodze, a plama soczku czy resztki jedzenia to prosta droga do poślizgu i urazu. Dlatego czysta i sucha podłoga to podstawa bezpiecznego domu.
2. Nie zostawiaj podłączonych do prądu urządzeń na widoku. Dzieci ciekawi wszystko, a szczególnie to, co jest dla nich niedostępne na co dzień. Pozostawiony na blacie mikser lub blender niczym magnes przyciąga zainteresowanie dziecka i nawet najczujniejszy rodzic może nie zdążyć powstrzymać malucha na czas. Warto więc wyrobić sobie nawyk chowania sprzętu AGD zaraz po użyciu.
3. Doceń prostotę. Podkładki i obrusy są niezaprzeczalnie wspaniałym dodatkiem dekoracyjnym do kuchni, jednak mogą być także zwiastunem nieszczęścia. Dziecko chcąc zobaczyć co dzieje się na stole może pociągnąć za obrus, zrzucając na siebie zastawę wraz z zawartością. Nieprzykryty blat pozwoli na spokojne wypicie herbaty ze znajomymi a zadbany stołu będzie stanowił równie piękną ozdobę Twojej kuchni

256