Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu kuchni – podstawowe zasady

2016_06_ATLAS_KUCHNIE-1263-1135x746

Zawsze powtarzamy, że kuchnia to miejsce zasługujące na szczególną uwagę. Miejsce, gdzie pijemy pierwszą kawę w ciągu dnia,  przygotowujemy posiłki spożywane później z bliskimi. Rozmawiamy tu do późna przy kubku herbaty, a na spotkaniach towarzyskich toczą się w kuchni najciekawsze dyskusje. Dlatego też na początek (urządzania waszej kuchni oraz funkcjonowania naszego bloga) klika prostych rad, których zastosowanie usprawni urządzanie tej przestrzeni.

Zanim przejdziemy do projektu

Zanim zaczniemy wybierać meble, sprzęt czy myśleć o kolorystyce, jaka będzie panować w kuchni, musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które w zasadzie dyktują nam cały kształt projektu. Ważne jest, gdzie znajduje się okno, ponieważ z pewnością nie postawimy w tym miejscu lodówki czy wysokiej zabudowy, a także wysokość, na której się ono znajduje – może się okazać, że montaż blatu nie będzie w tym miejscu możliwy przez zbyt niski poziom parapetu. To samo tyczy się grzejnika –choć istnieje wiele rozwiązań z zabudowaniem tego elementu, pamiętajmy jednak, że jego funkcją jest przede wszystkim ogrzewanie, dlatego też należy przemyśleć wcześniej czy nie lepiej zainwestować w grzejnik dekoracyjny, który będzie spełniał swoją funkcję, a przy tym nie zaburzał nam wyglądu pomieszczenia.

Kolejną istotną rzeczą, o której koniecznie musimy pamiętać jest nasza instalacja elektryczna i ilość gniazdek. Każde urządzenie powinno być podłączone do osobnego gniazdka, w miarę możliwości schowanego bądź zabudowanego, ale jednocześnie z dostępem do niego w sytuacji awaryjnych. Aby uniknąć spięć i zapewnić odpowiednie funkcjonowanie naszego sprzętu, nigdy nie montujmy wszystkich urządzeń AGD na jednym obwodzie.

 

Użyteczność

Kuchnia musi być użyteczna, dlatego przy projektowaniu koniecznie pomyślmy o tym, ile gotujemy, czy mamy problemy z utrzymywaniem porządku. W takich przypadkach myśli się o dodatkowych rozwiązaniach mogących ułatwić nam zarówno gotowanie, jak też szybkie schowanie zbędnych rzeczy. Bierzmy pod uwagę również nasz wzrost, będzie to miało istotny wpływ przy korzystaniu z blatów oraz sięganiu do szafek ponad nimi.

Przy utrzymaniu czystości z pewnością pomoże nam dobrze dobrana nowoczesna płyta indukcyjna. Gdy zależy nam na eksponowaniu zastawy, a wiemy, że nie poświęcamy dużo czasu na sprzątanie, zamiast klasycznych półek wybierzmy przeszklone szafki wiszące. Drewno jest piękne, ale przy dużej eksploatacji szybko zauważymy na nim ślady użytkowania, dlatego jeśli wiemy, że będzie nam to przeszkadzać, pomyślmy o blacie z granitu czy konglomeratu.

 

Wygoda

Pamiętajmy o kilku istotnych zasadach. Wolna powierzchnia blatu obok zlewozmywaka, podzielenie kuchni na strefy gotowania, przyrządzania posiłków oraz zmywania to rzecz, którą docenimy, gdy już będziemy z kuchni korzystać. Pomyślmy nad zastosowaniem szuflad, koszy cargo i wygodnych systemów wspomagających zamykanie szafek oraz zadbajmy o odpowiednie umiejscowienie oświetlenia.

To dopiero początek

Oczywiście jest szereg innych aspektów, które należy przedyskutować z projektantem. Odwiedzając naszą Pracownię, z całą pewnością możecie liczyć, że wyręczymy was w myśleniu i postaramy zaproponować wam rozwiązania adekwatne do waszych potrzeb. W kolejnych wpisach na blogu natomiast pojawiać się będą rady odnoszące się do konkretnego sprzętu czy elementu wyposażenia kuchni, dlatego zachęcamy do śledzenia.

 

 

Summary
Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu kuchni - podstawowe zasady
Article Name
Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu kuchni - podstawowe zasady
Description
Zawsze powtarzamy, że kuchnia to miejsce zasługujące na szczególną uwagę. Miejsce, gdzie pijemy pierwszą kawę w ciągu dnia, przygotowujemy posiłki spożywane później z bliskimi. Rozmawiamy tu do późna przy kubku herbaty, a na spotkaniach towarzyskich toczą się w kuchni najciekawsze dyskusje.
Author
Publisher Name
Pracownia KR
Publisher Logo