Parujące szyby w kuchni – jak sobie z tym radzić?

Jesień może ostro dać się we znaki, zwłaszcza kiedy temperatury poszybują w dół. Zaparowane szyby to jeden z problemów, który w tym zimnym okresie napotykają użytkownicy kuchni. Jak sobie pomóc i jak z tym walczyć przeczytacie poniżej.

Duża różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku znacząco przyczynia się do powstawania pary na oknach. Kuchnia jest pomieszczeniem, które ze względu na swój charakter jest szczególnie narażone na dużą wilgotność. Para wodna unosząca się z gotowanych potraw oraz ciepło, które temu towarzyszy tworzy idealne warunki zmniejszając przejrzystość szyb. Można temu zaradzić i jest na to kilka sposobów.

Odpowiednia wentylacja

Wentylacja to słowo klucz, jeśli chodzi o radzenie sobie z kondensacją pary wodnej. Ta, na szybach osadza się w określonych warunkach: jeśli wilgotność powietrza jest większa niż 60% oraz gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest większa niż 20 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że wysoka wilgotność negatywnie wpływa na samopoczucie, a ponadto może być zalążkiem powstawania grzybów. Sprawna wymiana powietrza powinna w ogóle nie dopuszczać do powstawania tak wysokiej wilgotności. Jeśli jednak na szybach zaczyna pojawiać się mglisty nalot warto sprawdzić czy któryś z kanałów wentylacyjnych nie jest zatkany.

Cyrkulacja i wietrzenie

Najprostszym sposobem jest oczywiście otwieranie okien, gdy tylko zorientujemy się, że zostają zamglone. Jednak podczas gotowania należy pamiętać o tym, aby włączyć okap. Dzięki temu większość gazów, wraz z ciepłem zostanie odprowadzona na zewnątrz budynku. To urządzenie jest wyposażone w pewnego rodzaju filtry, które z czasem zapychają się i zmniejszają efektywność działania. Co jakiś czas należy sprawdzić czy otwór, którym zasysane jest powietrze, aby utrzymać maksymalny możliwy przepływ gazów. Od czasu do czasu warto przewietrzyć kuchnię, aby pozbyć się zanieczyszczeń oraz zmniejszyć poziom wilgotności.

Paradoks

Jednym z czynników przyczyniających się do powstawania pary są… prawidłowo uszczelnione okna. Dzięki temu nie dochodzi do wymiany powietrza domowego z powietrzem znajdującym się na zewnątrz, jednak tworzy to idealne warunki do powstawania pary. Aby temu zapobiec kuchenne okna można wyposażyć w nawiewniki. Uzależniają one dopływ powietrza od poziomu wilgotności. Montuje się je zwykle w górnej części okien dzięki czemu pozwalają zupełnie wyeliminować problem zaparowanych szyb.

Ogrzewanie

Problem ten należy brać pod uwagę przy projektowaniu swojej kuchni. Okna są miejscem gdzie współczynnik przenikania ciepła jest największy, dlatego też to właśnie pod oknami montować należy grzejniki. Zasada ta tyczy się nie tylko kuchni ale również innych pomieszczeń.

Jeśli przy niższych temperaturach na zewnątrz odczuwamy dyskomfort zaparowanych w kuchni szyb najlepiej jest zacząć od najmniej angażujących czas oraz środki finansowe metod, które opisaliśmy na samej górze. Jeśli natomiast sprawne działanie okapu oraz wentylacji nie pomaga warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Wyłapie on wszystkie zanieczyszczenia i nie miłe zapachy, a czystsze powietrze wrzuci z powrotem do pomieszczenia.