Co potrafi inteligentna kuchenka

Cyfryzacja i komputeryzacja obejmuje już dziś niemalże wszystkie dziedziny naszego życia. Ułatwianie życia człowiekowi stało się domeną komputerów i choć nie zawsze spełniają takie funkcje, które byśmy chcieli to z pewnością cały czas zmierzają w tym kierunku. O tym jak komputeryzacja wpływa na nasze kuchenki – które teraz już coraz częściej są płytami grzewczymi – dowiecie się poniżej.

Ciepło pod kontrolą

Nowoczesne kuchenki – różnego rodzaju – dbają o to, by „płomień”, tudzież inne źródło ciepła mieć zawsze pod całkowitą kontrolą. Same regulują ilość dostarczanej energii tak, aby przygotowywany posiłek był zawsze idealnie przyrządzony. Najnowsze systemy czuwają, aby gotowana potrawa nie wykipiała, ale trzymała optymalną temperaturę gotowania. Bez zaglądania do garnka sprzęt wie co się w nim dzieje i w pełni go kontroluje. Czy gotujesz czy smażysz – kuchenka potrafi utrzymać odpowiednią temperaturę w środku naczynia. Kuchenki, które pokrywa jednolita płyta mogą mieć wbudowany specjalny system chłodzący, który przy rozlaniu bądź wykipieniu potrawy ochładza powierzchnię, by jedzenie nie przywarło do tafli urządzenia. Sprzęt z najwyższej półki jest w stanie wybrać dla Ciebie przepis spośród listy dostępnych receptur i dobrać idealny „płomień” do przygotowania posiłku. Jeśli sobie tego życzysz cały proces gotowania przebiegnie w pełni automatycznie. Dzięki wbudowanym funkcjom społecznościowym możesz dzielić się przepisami z innymi użytkownikami lub chwalić się swoimi. Niektóre urządzenia są w stanie liczyć nasze kalorie i na tej podstawie dobrać nam bardziej wartościowe danie, jeśli tylko tego zechcemy. Sprzęt również sam się uczy, zapamiętuje, które dania wolimy wypiec bardziej, a które mniej. Obsługa głosem czy gestem to też już teraźniejszość. Gdy ręce mamy brudne i zajęte przygotowaniem potrawy taka funkcja jest bardzo przydatna.

Bez niespodzianek

Dzieci nie poparzą się i nie będą miały dostępu do ognia, dzięki innowacyjnej „kontroli rodzicielskiej”. Jeśli natomiast musisz na chwilę odejść i zostawić kuchenkę bez nadzoru pomoże Ci w tym funkcja pauzy. Zgasi wszystkie źródła ciepła, a kiedy wrócisz możesz z łatwością przywrócić poprzednie „ustawienia”, bo urządzenie je dla Ciebie zapamięta. Wiele płyt posiada funkcję szybkiego podgrzewania, dzięki której koncentruje 100% swojej mocy do zasilenia danej strefy. Gdy szybko potrzebujesz przyrządzić jedzenie kuchenka ci to umożliwi.

Swoboda w gotowaniu

Gdy na rynek wchodziły rozwiązania znane obecnie jako płyty grzewcze pojawiał się problem dopasowania niektórych naczyń do możliwości technologicznych. Niektóre z naczyń nie mieściły się na wyznaczonych strefach przez co przygotowanie czegokolwiek nie było efektywne albo nie udawało się wcale. Obecnie produkowane sprzęty posiadają możliwość dowolnego rozstawienia naczyń na powierzchni płyty. Siemens z systemem freeInduction umożliwia dowolną konfigurację 4 garnków oraz patelni. Sam rozpozna wielkość, miejsce ustawienia oraz kształt naczyń i zapewnia oddzielną kontrolę nad każdym z pól. Jeśli przestawisz dane naczynie w inne miejsce urządzenie zapamięta ustawienia i automatycznie dopasuje się do nowej pozycji garnka.

Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są na stałe połączone z Internetem. Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu urządzenia umożliwiają obsługują funkcje społecznościowe, czy sterowanie za pomocą aplikacji na smartfonie. Są to bardzo przydatne funkcje, dzięki którym nie musimy zrywać się z fotela za każdym razem kiedy woda na herbatę się zagotuje. Niestety, jeszcze nie wymyślono kuchenki, która tę herbatę nam zaleje i przyniesie.