Co potrafi inteligentna lodówka

W dobie komputeryzacji i cyfryzacji coraz więcej urządzeń oferuje możliwości, o których jeszcze 5 lat temu nikt by nawet nie pomyślał. Płatności telefonem, przeglądanie Internetu na ekranie telewizora czy zamawianie jedzenia mobilną aplikacją. To tylko niektóre z nowinek, które zyskały popularność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Poniżej dowiecie się jak postęp technologiczny wpływa na jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni – lodówkę.

Dba o to co w środku

Inteligentna lodówka, bo tak zwać należy najlepszy sprzęt, jest w stanie „zarządzać” Twoim jedzeniem. Znaczy to tyle, że urządzenie poinformuje użytkownika kiedy zacznie zbliżać się termin przydatności do spożycia poszczególnych produktów. Oczywiście, jeśli uprzednio produkty te zostaną zeskanowane i przetworzone w systemie. Co więcej, sprzęt przygotuje kilka opcji menu na podstawie tego jakie produkty znajdują się w środku lub też wyśle powiadomienie do Twojego smartfona jakie rzeczy trzeba zakupić, aby dane menu zrealizować. Listę przeglądać możesz bezpośrednio na lodówce lub – za pomocą aplikacji – na smartfonie. Kaloryczność każdego z dań również możemy sprawdzić na wyświetlaczu urządzenia. Pamiętajmy, że aby sterować urządzeniem z poziomu telefonu musimy mieć oba z nich podłączone do Internetu. Gdy ten warunek zostanie spełniony możemy sterować lodówką z dowolnego miejsca na Ziemi.

Dodatkowe funkcje

Korzystać z lodówki możemy nie dotykając jej. Masę potrzebnych funkcji znajdziemy w aplikacji, w smartfonie, która łączy się z systemem lodówki. Możemy jednak również korzystać z dostępnych usług za pomocą wbudowanego wyświetlacza, a ten może mieć nawet 21 cali. Lista możliwości jest długa. Możemy ustawiać przypomnienia oraz wirtualne karteczki na lodówkę, możemy ustalać harmonogramy dnia poszczególnych domowników jak również tworzyć ich wirtualne konta. To właśnie do niego możemy przyporządkować harmonogramy dnia poszczególnych domowników oraz tworzyć ich wirtualne awatary. Taki porządek w systemie lodówki pozwala również dzielić się z innymi kontami zdjęciami oraz filmami, tworząc mini platformę społecznościową. Najbardziej zawansowane sprzęty są w stanie nawet same się zdiagnozować. W razie problemów wystarczy przyłożyć smartfon do wskazanego na lodówce miejsca w celu przesłania na telefon wszystkich niezbędnych informacji o awarii.

SmartWspółpraca

Inteligentne lodówki mogą współpracować z innymi inteligentnymi urządzeniami, np. kuchenką czy piekarnikiem. W takim przypadku lodówka staje się centrum dowodzenia czegoś co można by określić mianem SmartDom czy też inteligentny dom. Menu, które zaproponuje nam lodówka może szybko zostać przygotowane dzięki komunikacji, która zachodzi między urządzeniami typu smart. Wyśle ona informacje do piekarnika, aby ten się nagrzał jeśli tego wymaga wybrany przez nas przepis. Dodatkowo, jeśli nie mamy ochoty robić zakupów to lodówka zrobi je za nas. Wystarczy wybrać artykuły potrzebne do stworzenia potrawy, a urządzenie zamówi je w jednym z partnerskich sklepów. Smart, czyż nie?

Tak zaawansowane technologicznie urządzenie jest jednak sporo droższe od swoich mniej „inteligentnych” odpowiedników. Jednak to czy i w jakim stopniu pomagają one jak lepiej przechowywać żywność jest już kwestią sporną. Duża ilość nowinek, takich jak system bezszronowy to już standard we współczesnych chłodziarkach. Przed zakupem warto więc dokładnie rozważyć czego konkretnie oczekujemy od lodówki i na tej podstawie podejmować decyzję.