Kilka słów o okapach kuchennych

Dobrej jakości okap kuchenny zapewni dobry klimat w kuchni – dosłownie i w przenośni. Od poprawnego funkcjonowania sprzętu zapewniającego właściwe odprowadzanie pary wodnej i rozmaitych zapachów zależy czy w naszej kuchni będziemy gotować i spożywać posiłki z przyjemnością.

Przy tej okazji należy odróżnić dwa rodzaje urządzeń wspomagających naszą pracę w kuchni. Okapy kuchenne mogą pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Pierwszy tryb dotyczy obiegu otwartego, a więc sytuacji, kiedy możemy podłączyć sprzęt do przewodu wentylacyjnego. Taki wariant dotyczy zwłaszcza budynków jednorodzinnych, a także bloków mieszkalnych wyposażonych w oddzielną wentylację dla każdego mieszkania. Wyciąg zasysa opary, usuwa tłuszcz z powietrza, a przefiltrowane powietrze odprowadza na zewnątrz budynku. Specjaliści od wentylacji zalecają użycie dodatkowej turbiny zewnętrznej w sytuacji, gdy przewody wentylacyjne są wyjątkowo długie i cyrkulacja powietrza jest utrudniona.

W wyciągach stosuje się filtry aluminiowe. Jest to struktura składająca się z siatek, których zadaniem jest wyłapywanie drobinek tłuszczu unoszących się w powietrzu w czasie gotowania. Ich zaletą jest skuteczność działania i łatwość mycia. Filtry takie można myć w zmywarkach.

Z kolei pochłaniacze stosuje się w obiegu zamkniętym, a więc gdy w budynku znajduje się jeden przewód wentylacyjny, do którego dostęp ma wiele mieszkań. W tej sytuacji użycie wyciągu jest niemożliwe.

Skuteczność działania pochłaniaczy zapewnia użycie filtra. Obecnie dostępne są dwa ich rodzaje. Filtr węglowy przede wszystkim pochłania nieprzyjemne zapachy wydobywające się podczas gotowania. Trzeba jednak pamiętać o systematycznym sprawdzaniu wkładu węglowego i, w razie potrzeby, jego wymianie. Zużyty i zapchany wkład z pewnością nie będzie spełniał swojej roli.

Wersją droższą, choć dającą też większy wachlarz korzyści jest filtr plazmowy. Mnogość funkcji tego wariantu robi wrażenie. Oprócz pochłaniania nieprzyjemnych zapachów filtry plazmowe chronią powietrze przed roztoczami, alergenami i bakteriami. Proces ten zachodzi dzięki zastosowaniu technologii oczyszczania jonizacyjnego.

W filtrze plazmowym znajduje się czujnik przepływu powietrza, który automatycznie włącza urządzenie, gdy zachodzi taka potrzeba. Dla osób ceniących czystość powietrza i wysoką jakość wykonania jest to opcja godna odnotowania.