Stal nierdzewna – elegancja w kuchni

Stal nierdzewna w wystroju kuchni to swoiste must-have. To materiał dekoracyjny, z którego wykonane są głównie sprzęty AGD. Wygląda ładnie, gdy jest czysty, utrzymanie go w idealnym stanie nie jest zadaniem łatwym. Są na to jednak sposoby, które pozwolą na jak najdłuższe i najlepsze zachowanie powierzchni w idealnym stanie.

Kto z Was nie zmagał się z plamami na piekarniku, kuchence, śladami palców na okapi czy kuchence mikrofalowej? Na stali nierdzewnej widać wszystkie niedociągnięcia, odciski palców, zadrapania, a ze względu na strukturę materiału należy czyścić go bardzo delikatnie i dokładnie. Stal nierdzewna ma to do siebie, że szybko jej powierzchnia może ulec zarysowaniom czy drobnym uszkodzeniom.

Do czyszczenia należy więc stosować wyłącznie ściereczki czy myjki, które są miękkie. Zastosowanie ostrzejszego czyścika, choć często jest wygodniejsze i szybciej usuwa zanieczyszczenia, to niestety będzie powodowało zarysowania. Podobnie jest z środkami chemicznymi –  należy zaopatrzyć się w delikatne płyny, pod żadnym pozorem nie stosować proszków!

Dobrym wyjściem jest wypróbowanie sposobów domowych, a można wyróżnić ich kilka. Jednym z najłatwiejszych pomysłów jest zastosowanie wody i mydła. Taka mieszanka rozpuszcza zabrudzenia, następnie należy wypolerować czyszczoną powierzchnię, aby pozbyć się smug. Podobne efekty uzyskamy myjąc powierzchnie ze stali nierdzewnej mieszanką wody, octu i soku z cytryny – produkty, które mamy nacodzień w szafkach stają się teraz o wiele bardziej pomocne. Jeśli chodzi natomiast o pozbycie się smug i zacieków, doskonale sprawdzi się oliwa z oliwek. Należy nasączyć ścierkę i okrężnymi ruchami polerować powierzchnie, aż do uzyskania zakładanego efektu.

Czyszczenie stali nierdzewnej nie należy do najłatwiejszych zadań w kuchni, ale dobrze utrzymana powierzchnia z tego materiału doskonale wygląda w każdej kuchni, dlatego odpowiednio dbając o czystość można nadać wnętrzu odpowiedniego blasku. Choć pielęgnacja tej specjalnej powierzchni wymaga wielu starań, to efekt jaki nadaje naszemu wnętrzu jest tego warty!