Jak zabezpieczyć sprzęt AGD wyjeżdżając na wakacje?

W wakacyjnym pośpiechu staramy się pamiętać o spakowaniu każdej potrzebnej nam rzeczy. Jednak pamiętajmy, że pod naszą nieobecność w domu wiele sprzętów zostaje bez nadzoru. Należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby po powrocie do domu nie zastać nieprzyjemnej niespodzianki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

To główne hasło jakie powinno przyświecać urlopowiczom zostawiającym swój dom bez nadzoru. Należy dokładnie przemyśleć jakie urządzenia – których używamy niemal codziennie – zwykle są podłączone do prądu, i które z nich mogą się kilka dni bez niego obyć. Na przykład piekarnik, kuchenka indukcyjna czy mikrofala. Nawet jeśli są to tzw. inteligentne sprzęty to odłączenie od prądu im nie zaszkodzi. W dodatku urządzenia czuwające w trybie STAND-BY pobierają energię elektryczną, co wcale nie jest potrzebne kiedy i tak przez okres trwania wyjazdu nikt nie będzie z nich korzystał. Co więcej – można również wyłączyć wszystkie obwody w skrzynce bezpieczników co da nam pełną gwarancję, że prąd nie będzie pobierany. Pamiętajmy tylko, aby zostawić ten obwód, do którego podłączona jest lodówka. Tą można przełączyć w tryb wakacyjny, jeśli – tak jak modele marki Bosch – oferuje taką możliwość. Bardziej przezorni mogą opróżnić zarówno lodówkę jak i zamrażarkę i odłączyć urządzenia od prądu. Nie trzeba jednak tego robić, bo pod naszą nieobecność zużywają minimalną ilość prądu z tego względu, że na czas naszej nieobecności zostają szczelnie zamknięte.

Lotny problem

Kolejny bardzo ważny punkt to odcięcie dopływu gazu. Kuchenki gazowe nie powinny pobierać go wcale kiedy stoją nieużywane, jednak niektórzy wolą dmuchać na zimne. Nie trudno jest o stworzenie wybuchowej mieszanki gazu i powietrza w zamkniętym pomieszczeniu, a taką mieszankę bardzo łatwo zapalić. Kiedy słońce przedziera się przez szyby i rozgrzewa metalowe elementy, dochodzi dodatkowe ryzyko. Lepiej więc zakręcić wszystkie kurki z gazem i nie kusić losu.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Dopływ wody również należy odciąć. Nigdy nie wiadomo, czy nie przydarzy się losowa sytuacja, której nie można przewidzieć. Na wakacjach dobrze jest więc spać spokojnie i nie przejmować się niepotrzebnie. Wodę warto odciąć nie tylko urządzeniom AGD takim jak pralka czy zmywarka, ale też urządzeniom sanitarnym, z których również nie będziemy przecież korzystać. Nowe modele zmywarek marki Bosch z funkcją AquaStop posiadają zabezpieczenie, które czuwa nad szczelnością urządzenia. W razie jakiegokolwiek przecieku system automatycznie odcina dopływ wody. Jeśli system nie zadziała firma zrekompensuje powstałe szkody.

Reasumując, pamiętajmy o czterech ważnych elementach, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo w domu pod Waszą nieobecność. Pierwsze trzy to wyłączenie prądu, odcięcie gazu oraz wody. Czwartym elementem może być znajomy, który zechce co jakiś czas zerknąć do Waszego domu i sprawdzić czy wszystko jest tak jak powinno.